HuzureviHuzurevi

Huzurevi Nedir?

Huzurevi, belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşların, ücret veya belirli bir bağış karşılığında kaldıkları bakım evleridir.

Türkiye’de, 60 yaş ve üzerindeki muhtaç yaşlıları korumak, bakmak, sosyal, psikolojik ve fiziksel gereksinimlerini karşılamak, sürekli bakıma ve rehabilitasyona gereksinim duyanlara bakım ve rehabilitasyon hizmeti vermekle görevli ve yükümlüdürler ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlıdırlar.

Türkiye’deki  devlete ait huzurevi olmakla beraber, özel huzurevleri de bulunmaktadır.

Ülkemizde huzurevlerine kabul koşulları kurumların politikalarına göre değişiklik gösterebilmekle beraber genel şartlar aşağıdaki gibidir.

  1. 60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,
  2. Kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmamak, yeme, içme, banyo, tuvalet ve bunun gibi günlük yaşam etkinliklerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olmak,
  3. Ruh sağlığı yerinde olmak,
  4. Bulaşıcı hastalığı olmamak,
  5. Uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmamak,
  6. Sosyal ve/veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olmak.

Huzurevi ile Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi arasında bir fark var mıdır?

Huzurevi :

60 yaş ve üzerindeki yaşlı kişileri huzurlu bir ortamda korumak, bakmak ve bu kişilerin sosyal ve psikolojik gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulan yatılı sosyal hizmet kuruluşudur.

Huzurevlerinde yaşlıların günlük yaşamlarını idame ettirmeleri için düzenlenen yaşlı odaları, dinlenme salonları, oturma birimleri, yemek salonu, kafeterya, ibadet yeri, uğraşı odaları, kuaför, terzi, kütüphane, revir vb. ortak kullanım alanları bulunur.

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi :

Yaşlı kişilerin yaşamlarını sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmeleri amacıyla kendi kendilerini idare edebilecek şekilde rehabilitasyonlarının sağlandığı, tedavisi mümkün olmayanların ise sürekli olarak özel bakım altına alındığı yatılı sosyal hizmet kuruluşudur.

Yani huzurevi iel Yaşlı ve Rehabilitasyon Merkezi arasındaki temel fark huzurevleri yaşlının barınması hizmeti verirken Yaşlı Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezleri ilave olarak yaşlıyı kendi kendini idare edebilecek şekilde rehabilite etmektedir.

Ihlamur Konağı Kabul Şartları Nelerdir?

Ihlamur Konağı Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi’mizin kabul şartları için bizi arayabilir yahut formu doldurarak bilgi alabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

Bizi arayın sizi bilgilendirelim.